Wybrane metody uniknięcia chorób zboża:


Skuteczne działania w profilaktyce chorób zbóż

Wyniszczające choroby zbóż są gigantycznym problemem dla rolników, którzy mają z nimi do czynienia. Niektóre z nich, takie jak zaraza poprzez tiofanat metylowy w rzepaku oraz choroby wirusowe, muszą być leczone, zanim pojawią się bardziej zaawansowane symptomy, ponieważ tylko w ten sposób można mieć jakąkolwiek szansę uchronić potencjał zbioru. Wykorzystanie zapobiegawczych rozwiązań wzmacniających odporność zboża przez gospodarza w odpowiednim czasie może pomóc w zapobieganiu wielu zagwozdkom chorobowym.

Asekuracja zboża przed chorobami - pewne działania profilaktyczne

Proaktywne podejście do zwalczania chorób jest w szeregu przypadków o wiele bardziej skuteczne oraz ekonomiczne aniżeli metody reaktywne w sezonie. Powszechnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia lub innego zboża warto się zaciekawić już na samym początku przygody z rolnictwem.

Poniżej omawiamy co poniektóre z tych najbardziej istotnych, które należałoby zaimplementować, aby choroby pszenicy ozimej wiosną i pozostałe nie generowały większego problemu.

Wybrane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• weryfikacja obecności azotu,

• specyfiki grzybobójcze na pszenice.

Przede wszystkim właśnie sadzenie zboża w odpowiednim czasie jest istotne dla uniknięcia niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem najlepszych momentów dla danego gatunku zboża zezwala na dłuższy okres wegetatywnego wzrostu - co w wypadku chorób takich jak choroby zboz ozimych ma w gruncie rzeczy ogromne znaczenie.

Nadmiernie wysokie dawki i wskaźniki żyzności azotu są w stanie sprawiać nazbyt grube, bujne drzewostany, jakie są w stanie mieć obniżoną cyrkulację powietrza i przenikanie światła, czyniąc plon bardziej podatnym na choroby dolistne, czy też inne rodzaju fungicydy zbożowe. Jest to zwłaszcza prawdziwe, kiedy daty sadzenia zbóż są stosunkowo wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - podsumowanie

Poza powyższymi sadzenie wielu rodzajów pszenicy o rozmaitych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty obsiania, zabiegi fungicydowe oraz wybór produktów o większej wytrzymałości lub ewentualnie akceptacji na newralgiczne szkodniki i choroby, takie jak fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i korzeni zbóż może pomóc zminimalizować ryzyko znacznych strat. Pierwsza forma wymienionej tutaj profilaktyki jako ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi ma tę poboczną zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Należałoby też zwrócić uwagę na cieszący się coraz znacznie większą popularnością tebukonazol w pszenicy choroby jęczmienia - przez wielu rolników doceniany jako wydajna forma asekuracji.

Tagi dla artykułu

zboża

Komentarze: 3


noavatar.png
Śledziewski 2021-12-23

Wnet zawezwał Hanię o dłoń, przetrwał przyswojony z pociechą plus po ożenku wywiózł ją do Warszawy, dokąd zainkasował synekurę w Antabie Zbiorowym Armia Dzikiego.

noavatar.png
Papaj 2022-03-10

Następnie poprosił Hanię o rękę, przetrwał zapożyczony spośród idyllą i po ożenku wywiózł ją do Stolice, gdzie dostał substancję w Listwie Światowym Armia Rodzimego.

noavatar.png
Górecki 2022-05-07

Zawsze na świcie czerwca przychodzili do nas na lato