W dniach 16-24 maja 2015 roku wzięłam udział w wizycie studyjnej, która odbyła się w ramach projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce” współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

W wizycie brało udział 30 uczniów z różnych szkół małopolskich. Ze względu na kierunki kształcenia zostaliśmy podzieleni na 2 grupy, z których uczniowie kierunku ekonomicznego mieszkali w Pazinie, a mechanicznego w Labinie. W każdej grupie byli 2 opiekunowie, tłumacz oraz pracownicy Urzędu Marszałkowskiego.

Chorwacja po długiej i męczącej podróży przywitała nas piękną pogodą i bajecznymi widokami. Na pierwszych zajęciach Dyrektor szkoły przedstawił uczestnikom wizyty studyjnej historię państwa, postacie sławnych Chorwatów opowiedział o powstaniu języka chorwackiego, który wywodzi się z głagolicy. Następnie oprowadzono nas po szkole Gimnazja i strukovna skola Jurija Dobrile w Pazinie, w której odbywały się nasze zajęcia związane z kształceniem zawodowym.

a2

Na lekcjach z Chorwatami musieliśmy pokonać bariery językowe, jednak nie były one dla nas problemem. Na lekcji socjologii zagraniczni koledzy opowiedzieli nam o kulturze i obyczajach oraz o systemie edukacji i szkolnictwie. My również przekazaliśmy im krótką historię Polski i informacje o Krakowie, do którego Chorwaci wybierają się na wycieczkę. Jako grupa ekonomistów poznaliśmy zasady rachunkowości po chorwacku. Różnią się one od tej, której uczymy się w szkole polskiej jedynie nazwami kont, a cała reszta, czyli otwieranie kont, zapisywanie sald i operacji po stronie winien i ma polegało na tym, czego uczymy się w Polsce. Język ekonomistów na całym świecie jest taki sam.

a3a4

Uczniowie wraz z nauczycielami mówili nam o wielu różnych ciekawych zajęciach w Chorwacji. Chwalili się swoimi osiągnięciami i wynalazkami. Bardzo nam się spodobał rower wytwarzający energię, który mógł, np. ładować telefon. W czasie wolnym rozegraliśmy z naszymi kolegami towarzyski mecz w piłkę nożną. Drużyny były mieszane, więc żaden kraj nie był lepszy, a zabawa była przednia.

a5a6

Szkoła w Pazinie, jak co roku organizowała dni folkloru, na które zostaliśmy zaproszeni. Występy taneczne uczniów oraz śpiew bardzo nam się podobały i byliśmy pod wrażeniem talentów naszych rówieśników. Odbyło się to wszystko na dużej sali kinowej w pobliżu szkoły.

Podczas wizyty w Urzędzie Miasta Pazina oraz w Urzędzie Żupanii Istarskiej w Pazinie przedstawiono nam m.in. podział administracyjny Chorwacji, dowiedzieliśmy się skąd państwo pobiera pieniądze
i na co przeznacza najwięcej funduszy.

a7a8

Po części „naukowej” zwiedziliśmy piękne miasta Istrii, którymi były Porec, Rovinja i Pula. Wizyta
w Chorwacji nie mogła obyć się bez zwiedzenia stolicy czyli Zagrzebia. Tutaj dowiedzieliśmy się, jak powstała nazwa Croatia, oraz poznaliśmy legendę opowiadającą o utworzeniu się Zagrzebia. Pogoda i humory nam dopisały, byliśmy zachwyceni widokami, budowlami oraz odmiennością krajobrazu.

a9a10

W ostatnim dniu musieliśmy zaprezentować grupie z Labinu oraz nauczycielom, czego się nauczyliśmy podczas wyjazdu. Dzięki wspólnej pracy zgraliśmy się i przedstawiliśmy najlepiej, jak mogliśmy wszystko, co zapadło nam w pamięci.

a11

Ten wyjazd pozostawił nam piękne wspomnienia, poszerzył nasze horyzonty, poznaliśmy wielu wspaniałych ludzi, których teraz każdemu z uczestników brakuje.

Zaljubio u Hrvatskoj! Hvala!

a12

Paulina Byrska (kl. 2a)