W kursie cukierniczym, który został przeprowadzony w ramach projektu "Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce" w The Culinary Institute in Cracow brało udział 10 uczniów Zespołu Szkół nr 3 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Wadowicach, którzy kształcą się w Technikum nr 2 w zawodzie kucharz.

W programie kursu było m.in.:

• Wprowadzenie teoretyczne do każdego tematu
  • Przygotowanie biszkoptów, biszkoptów tłuszczowych, podstaw pod ciasta
  • Pieczenie ciastek kruchych, rogalików, cantucci
  • Przygotowanie budyniu, mas owocowych, czekoladowych, galaretek, musów
  • Wypiek ciast m. in.: sernik, szarlotka, orzechowiec
  • Przygotowywanie deserów talerzowych, kubeczków, tortów z mas i podkładów wykonanych wcześniej
  • Ozdabianie wcześniej wykonanych deserów, tortów
  • Sposoby prezentowania oraz podawania deserów talerzowych
  • Test sprawdzający
  • Wręczenie certyfikatów potwierdzających zdobyte kwalifikacje

Uczniowie brali czynny udział w przygotowaniu i wypieku ciast. Poznali różne rodzaje ciast i sposoby ich produkcji. Mieli możliwość pod okiem instruktora przygotować ciasta przy zastosowaniu nowoczesnych urządzeń typowych w produkcji ciastkarskiej. Ponadto poznali nowe techniki produkcji musów, mas, kremów wykorzystywanych do produkcji deserów bądź do składania ciast. Interesujące były desery w formie "kubeczków", w których podstawą jest mus o wybranym smaku (kawy, czekolady, malin, jogurtu). Dzięki aktywnemu udziałowi w zajęciach i ciekawej prezentacji wszyscy uczestnicy kursu zdali test sprawdzający celująco. Po odbyciu kursu uczniowie wykazują nowe umiejętności w zakresie produkcji cukierniczej.

mgr inż. Katarzyna Kotowicz - Mamcarczyk