W marcu odbył się w naszej szkole konkurs krajoznawczy o Bieszczadach. Wszyscy zainteresowani uczniowie mogli wykazać się swoją znajomością historii, geografii, kultury i atrakcji tego malowniczego regionu Karpat. Organizatorami konkursu byli opiekunowie SKKT Horyzont: pan Tomasz Skowron i pani Elżbieta Paluchowska.

Konkurs składał się z dwóch części: pierwsza to rozpoznawanie obiektów przyrodniczych i kulturowych na slajdach, druga część to test wyboru. W konkursie wzięli udział uczniowie klas: 1m, 2m, 2h, 3h. Na zwycięzców czekały wspaniałe nagrody.

W dniu 08.12.2016 r. nasza Szkoła podpisała Porozumienie o Współpracy z Instytutem Fizyki Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Współpraca opiera się głównie na podnoszeniu atrakcyjności kształcenia w zakresie nauk ścisłych i wspieraniu procesu dydaktycznego. Dzięki temu nasi uczniowie z klasy matematyczno- informatycznej mogli poczuć się jak prawdziwi studenci, odbywając zajęcia w profesjonalnym laboratorium I Pracowni Fizycznej pod opieką doktoranta Instytutu Fizyki UJ.

W dniu 30.09.2016 r. grupa uczniów z klasy 2n razem z panią D. Malinowską pojechała do Krakowa na Noc Naukowców. Czekało nas tam wiele atrakcji, od pokazów hologramów aż do odkrywania i analizowania fizyki w „Gwiezdnych Wojnach”. Okazało się, że blaster nie mógł strzelać laserami, lecz mogła być to plazma. Dowiedzieliśmy się także, iż bateria słoneczna , taka jaka była w drugiej gwieździe śmierci, musiałaby ładować się aż 6 dni, by móc zniszczyć Ziemię. Było mnóstwo ciekawych eksperymentów, prezentacje, doświadczenia. To była niesamowita przygoda, którą długo zapamiętamy…

Szymon Świstek, uczeń  klasy 1n, jako jedyny przedstawiciel naszej szkoły zakwalifikował się do etapu finałowego Międzynarodowego Konkursu „Pangea”.

„Celem konkursu jest rozwijanie matematycznych pasji, odkrywanie talentów, upowszechnianie nawyku matematycznego myślenia. To sposób na poszerzanie horyzontów i rozbudzanie motywacji”

Szymon z zadaniami zmagał się 29.04.2016roku w Warszawie na Akademii Finansów i Biznesu Vistula. Był jednym ze 150 uczestników konkursu w swojej kategorii. W tym dniu w konkursie wzięło udział ponad sto tysięcy uczniów z niemal 3500 szkół w Polsce.

15 kwietnia uczniowie klasy 2n wybrali się do Krakowa, by zorientować się jak może wyglądać ich życie  w nie tak odległej przyszłości.  Uczestnicząc w dniu otwartym AGH zapoznali się z działalnością i ofertą wydziału Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej oraz Elektroniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej.Prezentacje prowadzone zarówno przez pracowników naukowych, jak i przez zwykłych studentów, wprowadziły odwiedzających w świat nauki i najnowszych osiągnięć techniki. Nie tylko widzieliśmy na własne oczy najnowszy na świecie sprzęt (mikroskop elektronowy), ale wyjaśniono nam też jego działanie i zastosowanie. Roboty przemysłowe, samochody autonomiczne, pociągi magnetyczne i hologramy nie mają teraz już przed nami żadnych tajemnic.

13.01.2016 roku uczniowie klasy 1n i 2n zmagali się z zadaniami Ogólnopolskiego Konkursu Mat Matematyczny. Było to na pewno duże wyzwanie dla uczestników, ponieważ zadania wymagały od nich twórczego i logicznego myślenia,  ale również sprytu.

Gratulacje należą się uczniowi klasy 1n Szymonowi Świstek, który uzyskał wyróżnienie – DYPLOM UZNANIA ZA DOBRY WYNIK konkursu (79% punktów możliwych do zdobycia).

Największą ilość punktów w szkole zdobył uczeń klasy 2n Krystian Oczkowski.

Gratulacje!

11 marca 2016 roku w Suchej Beskidzkiej odbył się finał XI Konkursu Turystycznego o Indeks WSTiE. Konkurs zorganizowała Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii z Suchej Beskidzkiej pod patronatem Małopolskiego Kuratora Oświaty. Uczennica liceum – klasy 3n - Dominika Wiktor okazała się najlepszą. W nagrodę otrzymała tablet oraz indeks na 3 lata studiów. Konkurs składał się z dwóch etapów. Pierwszy polegał na rozwiązaniu testu sprawdzającego wiedzę z zakresu geografii, historii regionu i życia znanych osób z terenu województwa małopolskiego. Natomiast w drugiej części należało wykazać się refleksem i znajomością atrakcji turystycznych naszego województwa. Prowadzący konkurs przedstawiali slajdy prezentujące walory turystyczne z regionu. Zadaniem uczestników było określić miejscowość, gdzie się dany obiekt znajduje. W tym roku nowością były m.in. obiekty tzw. Tanatoturystyki czyli odwiedzanie miejsc związanych ze śmiercią (cmentarze wojenne, obozy koncentracyjne).

Jakub Paździora (klasa 3n) zdobył laury w konkursie fotograficznym zorganizowanym w ramach XI Ogólnopolskiego Konkursu "TISCHNEROWSKIE ŚLADY". Przepiękne pod względem estetyki, kompozycji i sztuki fotograficznej zdjęcie, ma również swój kontekst filozoficzny. Stanowi interpretację słów ks. prof. J. Tischnera „Być w „ojczyźnie” – to „być sobą u siebie”. To jednak nie jest możliwe bez jakiegoś wyboru. „Ojcowiznę” się ma, „ojcowiznę” się otrzymuje, „ojczyznę” się również wybiera.”

International Masterclasses, Hands on Particle Physics

W dniu 17.02.2016 r. grupa uczniów z klasy 2n uczestniczyła w  Międzynarodowych  Warsztatach Fizyki Cząstek Elementarnych organizowanych przez IFJ PAN w Krakowie. Po wysłuchaniu wykładów wprowadzających do fizyki cząstek elementarnych uczniowie dokonali samodzielnej analizy najnowszych danych doświadczalnych z eksperymentu przy akceleratorze LHC przy stanowiskach komputerowych, a na zakończenie podczas wideokonferencji omawiali swoje wyniki z fizykami z CERN z Genewy razem z grupami uczniów z Anglii, Niemiec, Hiszpanii i Holandii.